Tipy pro založení bylinkové zahrádky na balkoně

Bylinky jsou skvělým přírodním zdrojem pro zlepšení našeho zdraví a blahobytu. A založení vlastní bylinkové zahrádky je skvělým způsobem, jak mít tyto prospěšné rostliny stále po ruce. V tomto článku se podíváme na některé bylinky, které mají pozitivní vliv na naše zdraví, prozkoumáme nejoblíbenější bylinky v České republice a poskytneme tipy, jak založit bylinkovou zahrádku, i když nemáte k dispozici velký prostor a chcete ji mít na balkoně. 

 

bylinky-3

I na balkoně můžeme mít bylinkovou zahrádku 

Založení bylinkové zahrádky na balkoně je skvělým způsobem, jak mít své vlastní aromatické a léčivé rostliny, i když nemáte k dispozici velký prostor. Bylinková zahrádka na balkóně nemusí být jen funkční, ale může také přidat estetickou hodnotu a krásu k vašemu prostoru. Daruje nejen dokonalý estetický zážitek a rovněž nádhernou vůni, kterou jistě oceníte při relaxaci v křesle.

 

bylinky-2

 

Nejdříve zjistěte, jaké podmínky vládnou na vašem balkóně. Změřte množství slunečního světla, které dostává, velmi teplotní rozpětí a větrné podmínky. Většina bylin preferuje plné slunce (alespoň 6 hodin denně), ale existují také bylinky, které rostou dobře ve stínu. Mít tuto informaci vám pomůže vybrat správné bylinky pro váš balkón.

Vyberte si byliny, které jsou vhodné pro pěstování na balkóně. Některé z nejlepších bylin pro balkonovou zahradu zahrnují bazalku, petržel, mátu, tymián, rozmarýn, šalvěj, oregano a citronový balzám. Můžete si vybrat bylinky podle jejich vůně, chuti nebo léčivých vlastností, které preferujete.

Zvolte vhodné kontejnery pro pěstování bylin na balkóně. Můžete použít květinové boxy, nádoby, závěsné květinové koše nebo dokonce vertikální zahradní systémy. zvlášť se, že kontejnery mají dostatečnou drenáž, aby se zdálo přebytečnému zadržování vody. Použijte kvalitní zahradní substrát, který má dobrou strukturu a zajišťuje správnou retenci vlhkosti.

 

bylinky-4

 

Pravidelně zalévejte své bylinky na balkóně, protože květinové kontejnery obvykle rychleji vysychají než země v zahradě. Dodržujte potřeby jednotlivých bylin, protože některé mohou vyžadovat častěji zalévání než jiné. Dodatečně hnojte bylinky přírodními hnojivy nebo kompostem, aby se udržovala živost a zdraví rostlin.

Balkónová bylinková zahrádka může být i esteticky příjemná. Zvažte, jak uspořádat bylinky v kontejnerech a jak je kombinovat, aby vytvořily zajímavé vizuální efekty. Můžete vytvořit vrstvy nebo využít různé velikosti a tvary nádob pro vytvoření harmonického prostoru. spíše se, že máte dostatek prostoru pro růst a šíření bylinek.

Pravidelně kontrolujte své bylinky na příznaky škůdců nebo chorob a postupujte podle vhodných opatření, pokud se objeví. Pravidelně odstraňujte uschlé listy a pravidelně sklízejte bylinky, abyste získali jejich růst a získali čerstvé.

Na balkóně můžete pěstovat mnoho druhů bylinek

Máta je poměrně nenáročná rostlina a roste dobře v nádobách. Je skvělá na ochlazování nápojů, přípravu čajů nebo jako osvěžující přísada do jídel.

 

mata

 

Bazalka je aromatická bylina, která vyžaduje hodně slunce. Můžete ji používat do italských pokrmů, salátů a omáček.

Pažitka je nenáročná bylina, která dodává svěží cibulovou chuť do salátů, polévek a omáček. Je vhodná pro pěstování v nádobách na balkóně

Petržel je populární bylina, která se používá jako koření nebo ozdoba na pokrmy. Pěstuje se dobře v nádobách a můžete sklízet listy podle potřeby.

Rozmarýn je aromatická bylina s výraznou vůní a chutí. Je ideální pro přidávání do pečených mas, brambor nebo do přípravy marinád.

 

rozmarýn

 

Řeřicha je rychle rostoucí bylina, která je bohatá na vitamíny a minerály. Skvěle chutná v salátech a na sendvičích.

Levandule je krásná bylina s vůní, která dokáže okouzlit váš balkón. Můžete ji používat jako sušenou květinu nebo do vonných sáčků.

Pamatujte, že při pěstování bylinek na balkóně je důležité zajistit dostatek slunečního světla, pravidelné zalévání a správnou zeminu. Vyberte bylinky podle svých předností a chuťových preferencí, aby vám dodaly radost i užitek.

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Koření anebo přírodní lék?

Květiny a bylinky v našem domově..

Byliny a jejich uplatnění v kuchyni