Koření anebo přírodní lék?

Koření je pradávný odkaz našich předků. Z nalezených archeologických zpráv víme, že léčivých účinků koření bylo hojně využíváno už v době neolitu (zhruba 8 000 až 5 000 let před naším letopočtem). Lze však předpokládat, že účinky těchto aromatických bylin byly známy už mnohem dříve. V dobách neolitu se k dokonalému výslednému chuťovému zážitku pokrmů využívalo pouze koření, jako je mák či kmín. Ale nebylo využíváno jen k dochucování jídel, neboť bylo obecně známo jeho léčivých a kosmetických účinků.

V dobách dávno minulých, však koření ještě patřilo mezi velmi vyhledávané a asi i mezi nedostatkové zboží, které bylo ceněno i zlatem. Díky mořeplaveckým výpravám Marca Póla a Kryštofa Kolumba se mnohé druhy koření rozšířily do celého světa, a také i k nám.

Koření obyčejně používáme k doladění chuťového zážitku u pokrmů, a také k jejich konzervaci,  ale málo kde si dokáže představit, že má také velmi blahodárné a léčivé účinky na náš organismus. Pojďme si tedy povědět léčivé a zdraví prospěšné účinky nejvíce používaných koření, které zaručeně nalezete i ve Vaši domácnosti, a které denně servírujeme na náš jídelní stůl. 

PEPŘ je asi nejvíce používaným kořením v každé domácnosti. Je známo skoro 1600 druhů pepře, ale ke kořenícím účinkům se využívá pouze 6 druhů, pěstovaného zejména v Jižní Asii. Pepř obsahuje piperin, silici, pryskyřici, alkaloid a další látky, které působí dráždivě na sliznice, proto blahodárně působí a krevní oběh a trávení. Dokáže podpořit chuť k jídlu, zrychlit metabolismus, je močopudný a podporuje vylučování toxických látek z organismu.

 

PAPRIKA má prý údajně prodlužovat život, neboťje velmi prospěšná zdraví,podporuje zažívání, povzbuzuje organismus a má příznivý vliv na celkovou fyzickou i duševní svěžest. Podle nejnovějších výzkumů má její časté používání jako zeleniny i jako koření příznivý vliv na omezení mrtvičnatých a srdečních onemocnění a proti kornatění cév.

KMÍN je také velmi často používaným kořením. Roste divoce na loukách anebo v zahrádkách. Kmín je prastarým kořením, které znali už i naši předkové. Obsahuje silice se složkou zvanou karvon, který pomáhá proti nadýmání a křečím trávicího traktu. Podporuje činnost jater a žlučníku, a po používání antibiotik, pomáhá obnovit střevní mikroflóru. Říká se, že astmatici by měli snídáni obohatit o kmín, neboť uvolňuje křeče i v plících. Nejznámější účinky kmínu zná jistě každá maminka, neboť u kojenců podporuje trávení mléka a u maminek tvorbu mateřského mléka.

HŘEBÍČEK je mocné afrodiziakum, neboť spolu s cibulí či česnekem, je zaručeným receptem na noc plnou vášně.Hřebíček je však také kořením, jehož silice obsahuje fenolickou sloučeninu eugenol, která má lokálně-anestetické a antiseptické účinky. Je všeobecně znám v zubním lékařství, neboť tlumí citlivost i bolestivost zubního nervu. Hřebíček lze použít i do protirevmatických mastí, podáván inhalační formou na desinfekci dýchacích cest a léčbě průdušek. Podáván v prášku povzbuzuje činnost srdečního svalu, působí proti lidským parazitům a odpuzuje obtížný hmyz. Znám je také jeho příznivý vliv na žaludek a žaludeční nevolnosti.

SKOŘICE je voňavým kořením, které můžeme zařadit i mezi silné antioxidanty a přírodní antibiotikum. Dokáže spolehlivě bojovat proti širokému spektru virů, baktérii a plísní. Zvládne pečlivě hlídat i hladinu cukru v krvi. Troška skořice po jídle přispěje k rychlejšímu trávení a tím mu ulehčí Vašemu žaludku od dlouhodobého vstřebávání sacharidů. Vědeckými výzkumy bylo prokázáno, že snižuje hladinu glukózy v krvi až o30% a dokáže správně spouštět inzulín. V otázce využití skořice jako léku se v poslední době hovoří především o účincích spjatých s potlačováním tvorby a projevů rakovinotvorného bujení. Skořice je také hojně využívána v kosmetickém průmyslu, jako součást krému proti celulitidě.

 

MAJORÁNKA má silně tišící vliv na naši nervovou soustavu. Je výborným lékem na nespavost, rozčílení, stres, na migrénu a při pocitech slabosti. Říká se, že dokáže vyléčit každý lidský žal a dokonce i nešťastnou lásku. Majoránce jsou připisovány účinky souvisejícími s dobrým trávením a plynatosti. Ulehčuje průběh menstruace a lze ji inhalovat při rýmě, astmatu a nachlazení.