Ovlivňuje spánek kvalitu našeho života?

Jak dlouho jste dnes spali? Dostatečně dlouho, anebo méně než je zdrávo? Zatímco výskyt různých civilizačních onemocnění se v posledních letech stupňuje, délka a kvalita spánku klesá. Je to náhoda?

Spánek ovlivňuje určitě všechny oblasti našeho zdraví a celkově i samotného života. Mnozí z nás však májí sklon odstavit spánek na postranní kolej. Ano, dnešní moderní život je ukvapený a hektický, ale spánek opravdu není činitel, který by měl jet tzv. na dluh, neboť v dlouhodobém horizontu tento deficit garantuje nemoc, zhoršenou imunitu, deprese, zvýšenou zánětlivost, sníženou hladinu testosteronu u mužů, sníženou hladinu růstového hormonu. Spánek je rovněž velice důležitý pro udržení svalové hmoty a správné spalování tuku.

Mnozí z nás důležitost spánku podceňují a myslí si, že tělo je v průběhu spánku neaktivní. Ve skutečnosti je, však naše tělo během spánku neustále pracuje. Uskutečňuje opravy poškozených tkání či produkuje hormony, bez kterých se naše tělo neobejde. Spánek je také velmi důležitý při dietě a snaze zhubnout. Leptin a ghrelin jsou dva protichůdné hormony, ovlivňují chuť k jídlu, které závisí právě na kvalitním spánku. Při nedostatku spánku, se hladina leptinu snižuje, zatímco hladina ghrelinu vystřeluje vzhůru. Následkem jsou pak velké chutě na sladké a jídlo všeobecně. Toto je možná příčina záchvatovitého přejídání a postupného narůstání váhy. Věděli jste, že během spánku tělo spálí zhruba 500 kalorií? To už je myslím dobrý důvod, abychom se dobře a kvalitně vyspali.

I když máme doporučených 7-8 hodin spánku za den, není to ještě záruka výhry. Významná je nepochybně také jeho kvalita, protože moderní životní styl kvalitu spánku bohužel zhoršuje. Zásadním pravidlem je, aby mozek nebyl přestimulován, je zásadních zhruba třicet minut před spánkem.  V tomto čase již není dobře používat elektronické přístroje, jako mobil, počítač nebo televizi, protože vyzařují tzv. modré světlo, to má vliv na hormon melatonin, a ten právě reguluje spánek. Opatrní musíme být i v případě alkoholu, kofeinu a nikotinu. Jedná se o stimulanty, a přestože po těchto látkách dokážeme bez problému usnout, spánek nebude kvalitní a bude narušena nejdůležitější fáze spánku z hlediska zdraví mozku a celého těla. V neposlední řadě ovlivňovat spánek může také hluk, světlo, vysoká teplota a nekvalitní matrace.

Každá matrace by měla být pořizována právě na míru každému uživateli. Vyzdvihněme si oblasti, které jsou klíčové při výběru matrace pro nás. Tvrdost matrace se odvíjí od hmotnosti uživatele. Zde platí pravidlo, že čím více vážíme, tím tvrdší matraci si pořídíme a naopak. Při výběru matrace dbejte také na rozměry matrace, životnost matrace a také věk, partnerství a samozřejmě certifikáty kvality, které nám garantují kvalitu kupované matrace. Věk má významnou roli při výběru matrace, kupříkladu děti by měly mít kvalitní matraci spíše střední tvrdosti s antibakteriálním povrchem, který se dají snadno vyprat. S věkem obvykle přecházíme na tvrdší matraci. Pokud vybíráme matraci na dvojlůžko, je nejvhodnější mít dvě různé matrace a to hlavně kvůli odlišným preferencím mužů a žen. Partneři ale mohou mít typově shodné matrace, které si jen přizpůsobí otočením na stranu s tvrdostí, která je jim příjemnější.  

Pokud Vaše stávající matrace nesplňuje Vaše potřeby, nahlédněte do sekce MATRACE, nabízíme matrace pružinové, matrace z liné pěny, matrace pěnové, matrace pro děti, matrace sendvičové, taštičkové matrace, matrace latexové, matrace zdravotní, matracové topy a potahy.

Pokud si s výběrem nevíte rady, obraťte se na náš, rádi Vám poradíme. Věříme, že společně vybereme matraci, která bude pro Vás nejvhodnější, tak aby byl Váš spánek opravdu kvalitní, a s chutí jste vstávali do nového dne.