Dovolená v Chorvatsku, Mljet

Mysleli jste si, že už Chorvatsko dobře znáte? Jste unavení přeplněnými plážemi a ulicemi plnými turistů? Pak je možná nejvyšší čas vyzkoušet některý z chorvatských ostrovů.

Dnes si povíme něco o ostrově Mljet, který je pokládán za nejlesnatější dalmatský ostrov. Celková rozloha ostrova dosahuje 98 km2. Mljet je cca 38 km dlouhý a 3 až 4 km široký. Ne nadarmo se mu říká zelený ostrov, je totiž na rozdíl od jiných dalmatských ostrovů hodně zalesněn. Lesy pokrývají až 72% ostrova. Většinu porostu tvoří dubové a borové porosty, ale najdete zde i příznačné cedrové háje. Ostrov je opravdu nádherný nejen zelení, ale může se pochlubit i překrásnou přírodou, která rozhodně uchvátí každého turistu.

 

Počet trvale žijících obyvatel Mljetu se pohybuje v počtu něco přes 1000. Ti se živí především rybolovem a zemědělstvím. Pěstují se zde převážně olivovníky, vinná réva a léčivé rostliny. Na ostrově se také často setkáte i s obchodníky s medem, a proto i s včelími úly různých tvarů. V současnosti ale dochází na ostrově k rozvíjí cestovního ruchu.

Veli Grad je nejvyšší horou Mljetu a dosahuje nadmořské výšky 514 metrů. Naleznete tady ale i jeskyně, propadliny a krasové útvary.

Západní část ostrova patří národnímu park Mljet o roloze 30m2, který byl za národní park vyhlášen roku 1960 a je tudíž jedním z nejstarších na Jadranu. Najdete zde nejen četné lesní porosty a geologické zvláštnosti, ale především bohatou faunu i flóru. Snad nejzajímavějším jevem národního parku jsou Velké a Malé jezero, která rok co rok lákají tisíce turistů. Jsou příznačné svou slanější vodou, která se střídavě přelévá z jednoho jezera do druhého kanálem, který oba jezera spojuje. Zdejší voda láká ke koupání i šnorchlování, jelikož je zde asi o 4°C teplejší. Uprostřed Velkého jezera je malý ostrůvek Sveta Marja, na němž se nachází starobylý benediktýnský klášter Panny Marie z 12. století, a který nepochybně stojí za zhlédnutí. Doplutí na tento ostrůvek vám zajistí motorový člun. A jedna neobvyklost, vstupenka do tohoto parku je platná po dobu jednoho týdne.

Napříč Mljetem vede jen jediná větší cesta, která bez přestání stoupá i klesá a návštěvník Mljetu tak má možnost podívat se do hlubokých údolí, ale také se porozhlídnout po nenapodobitelných okolních ostrůvcích. Tato komunikace spojuje národní park na jedné straně a přírodní rezervaci na straně protilehlé. Proto také nesmíme zapomenout ani na nejjižnější část ostrova. Tam se totiž nachází oblast se zálivem Saplunara, která se může pochlubit nejkrásnější pláží. Díky ní, ale také díky podivuhodné a nedotčené přírodě v okolí, je záliv vyhlášen za přírodní rezervaci.

Pod obcí Babino Polje nalezneme Odysseovu jeskyni. Proč se jí říká právě Odysseova? Pověst totiž vypráví, že zde Odysseus nedobrovolně prožil u nynfy Calypsó sedm let. K této jeskyni dnes vede značená stezka a určitě stojí za navštívení.

A jak se tedy na tento ostrov dostanete? Ve východní části ostrova se nachází obec Sobra, která je ve skutečnosti přepravním uzlem Mljetu. Plují sem trajekty z poloostrova Pelješac a Dubrovníku. Do těchto přístavů se dostanete dobře označenými dálnicemi, které vedou napříč celým Chorvatskem.