Nábytek Provence a bydlení ve stylu francouzský venkov.

Starobylá část země, nacházející se v jihovýchodní části Francie, je velmi vyhledávána pro svou nádhernou přírodu a pro tajemství svých tisíciletých dějin, se kterými souvisí i její samotný název. Provence byla totiž jedno z prvních územím, které Římané mimo Itálii obsadili, a od slova  „provincie“ pramení její pojmenování.

Symbolem této malebné krajiny je bezesporu nejen všudypřítomná vůně i barva levandulového kvítí, ale také i její osobité kamenné stavby a nenapodobitelně romantické okolní scenérie. A že právě tato část Francie jich má nespočet, není třeba připomínat. Vždyť slunný francouzský venkov je navštěvován převážně všemi nenapravitelnými snílky.

Provence byla inspirací i pro světoznámé malíře, jako je Pierre Auguste Renoir či Vincent van Gogh, kteří dokázali kouzlo tohoto kraje díky precizním tahům štětce přenést na plátno. Pablo Picasso zde prožil svůj život, přesněji na zámku Vauvenargues, jehož zahrada je podle mistrova přání i místem jeho posledního odpočinku.

Oblíbený styl Provence.

Tradiční podoba typická pro styl francouzského venkova zasahuje přibližně do období kolem roku 1800. Na francouzském venkově se tehdy začal rozmáhat jiný styl bydlení, než ten který v oněch dobách, preferovala Paříž, jakož to středobod dění kulturního, politického i estetického života. Tento nově vznikající styl dokázal mnohem více korespondovat s každodenním žitím ve venkovském prostředí. Svou inspiraci hledal převážně v přírodě a díky tradičnímu masivnímu nábytku a stylovým venkovským interiérům, dokázal navodit dokonale poklidnou atmosféru tohoto okolí.

Nábytek Provence.

Nábytek typický pro Provence uznává přirozené odstíny dřeva anebo bývá i lehce mořený. Velmi vyhledávaný je i nábytek v barvě slonovinové kosti, smetanové, šedé či bílý nábytek s lehkým či více zřejmým patinovým efektem. V interiérech můžeme vidět převážně masivní nábytek rustikálního stylu. Právě velké skříně, židle s opěradly, lavice, truhly, knihovny, kredencevitrínykomoda ve venkovském stylu prezentují ideální kombinaci vkusu a vesnické tradice a dodávají těmto interiérům půvab a lásku domova.

Bydlení ve stylu francouzského venkova má nejblíže k jemné romanci a je vyhledávaná i všemi milovníky vintage stylu. Každý kus nábytku a každá dekorace v místnosti ve stylu Provence, jsou ve stejném přízvuku a dokonale harmonují tak, jako by spolu byli od nepaměti. A hlavně masivní dřevo, které se vyskytuje jak na podlaze, tak na obložení stěn, stropů či trámoví zde hraje významnou roli.

Pro provensálský styl bydlení jsou charakteristickými dekoracemi tapiserie, dečky, přehozy, koberečky, závěsy, ubrusy a různé doplňky s pastelovými barvami květin, proužků, puntíků či srdíček i ložní prádlo s krajkou. Materiály, z kterých jsou zhotoveny textilie do takových to interiéru, jsou povětšinou lněnéči bavlněné s jemným vzorkem, anebo jen jednobarevné v barevných odstínech bílé, smetanové, krémové, hořčičné, žluté, zelené, nebesky modré či šedé, s dojmem jako by byly tyto látky vyběleny sluncem. A nepochybně nesmí chybět i barva levandule, která je právě s tímto místem úzce spjata.

 

V každém interiéru by dozajista neměly chybět ani všudypřítomné aromatické bylinky či čerstvě natrhané květy, aby celý interiér překrásně provoněly a ještě více zkrášlily.

Pokud je tento styl bydlení Vaše srdcová záležitost, dejte ji zelenou a přivítejte do svých domovů kousek slunného francouzského venkova, a třeba s naším rustikálním nábytkem.

Ať Váš život není jen čekáním na to, kdy se sny změní ve skutečnost.

Tak tedy v kostce Bonne journée :-)