Mikuláš

Celý den, 5. prosince, děti po celém světe se nemůžou dočkat na večer, kdy uslyší zvonek, a kdy vysoký muž v biskupském rouchu je uvítá s úsměvem a dárečky. Mluvím o svatém Mikuláši, legendě, jenž těší a raduje děti už dlouhá léta. Nejčastěji se u vás objeví v doprovodu anděla a čerta, který vám bude nahánět strach.
Tato tradice se u nás drží již dlouho, a je známa nejen po celé české zemi, ale i na světě. Jenže v jiných částech zeměkoule vypadá Mikuláš jinak. Třeba v Nizozemsku 11. prosince přijíždí Sinterklass na bílém koni a jako dárečky rozdává ovoce. V USA je dobře známy fanoušek Coca Coly, Santa Klaus. Původně byl Santa taky zobrazen v biskupském rouchu, jenže teď´už vypadá jinak. Má červenou čepici, bíle vousy a jezdí na saních taženými soby. A co pak Finsko? Tam si žije jistý Joulupukki, který celý rok sbírá přáníčka od všech dětí, a pak je na Vánoce plní. Ve všech jeho úkolech mu pomáhají dobří skřítkové. Ale zpět k nám. Co dům, to trochu jiná tradice samozřejmě, a proto bych chtěl na některé z nich poukázat. Třeba už jen to, že někteří dostávají dárky od Mikuláše 5. večer, a jiní až 6. ráno. Někdo dostane dárečky do ponožky, někdo pod polštář, do boty nebo třeba jen tak na stůl. Je také známým zvykem schovávat dárky, a ty se pak musí hledat po celém domu, a někdy i na zahradě.

mceclip0

Mikuláš pochází z Lykie a pracoval jako biskup ve městě Myra. Když žil, byl velmi oblíbený mezi lidmi, kteří ho znali pro dobrotu jeho srdce a pro štědrost pro chudé. Narodil se v římské provincii Patara. Jeho rodiče byli dobří křesťané a od malička učili Mikuláše písmo svaté. Po smrti otce se rozhodl, že své jmění rozdá chudým, jako správný křesťan. V době Galeriova pronásledování křesťanů byl vězněn a skoro popraven. Objevil se také na nikajském koncilu, prvním na světe, kde se postavil proti arianství. Je to nejvíc uctívaný svatý v dějinách, za těch tisíc let o něm vzniklo mnoho a mnoho legend. Dnes, kdy ho potkáte v nějakém obchodním centrum, pravděpodobně mu něco zazpíváte nebo zarecitujete, za co pak dostanete jako odměnu nějakou čokoládu. A tímto gestem vzdáváme hold dobrému člověku, jenž bojoval s dobrým srdcem za to, co je správné. Ale dávejte pozor na čerta! Pokud jste byli zlobiví, dostanete leda tak uhlí či brambory.

Ho ho ho!