Hračky ze dřeva, které si můžete s dětmi vyrobit

1. Kostky

Velmi oblíbenou a nejúčinnější hračkou pro děti jsou obyčejné dřevěné kostky. Někdo preferuje ty bez potisku či nátěru, jiní dávají přednost různobarevným kostkám či těm, ze kterých jdou skládat barevné obrázky.

Budete potřebovat: hranoly dřeva o šířce 3 cm, ideální je např. smrkové, pilku, smirkový papír, lak na dřevo na hračky na povrchovou úpravu

Postup:

Hranoly nařežeme na kostky 3x3 cm, které poté smirkovým papírem dobrousíme tak, aby nikde nezůstaly příliš ostré hrany nebo možnost zadřít si třísku. Poté kostky oprášíme od prachu a pečlivě nalakujeme speciálním lakem na hračky. Necháme zaschnout. Pokud plánujeme kostky polepovat např. obrázky, lakujeme až po finální úpravě.

2. Domino

Kostky domina jsou ploché kvádry, jejichž vrchní strana je rozdělena na dvě, přičemž každá strana obsahuje daný počet teček. Cílem hry je skládat vždy stejný počet teček k sobě. Budete potřebovat: rovné prkno dřeva, pilku, smirkový papír, tužku, pravítko a barvu na dřevo v tubě nebo lihový fix

Postup:

Prkno nařežeme na stejně velké kvádry, konkrétní rozměry závisí na nás, mohou být například 58x24x8 mm. Smirkovým papírem důkladně zabrousíme všechny nerovnosti a případné výčnělky. Za pomoci tužky a pravítka si naznačíme středovou čáru a také počty teček na jednotlivých kostkách. Vzor tečkování je libovolný, lze ho najít na různých stránkách na internetu. Barvou na dřevo či lihovým fixem zaznačíme potřebné barevné znázornění na kostku.

3. Tangram

Původně čínská hra a zvládnete ji doma vyrobit za pár minut. Tangram tvoří větší čtverec, který je rozdělen na 7 části. Podporuje fantazii a také rozvíjí jemnou motoriku.

Budete potřebovat: rovnou desku dřeva o tloušťce 1 – 1,5 cm, pilku, smirkový papír, bezbarvý lak nebo barvy použitelné na hračky

Postup:

Desku o tloušťce 1–1,5 cm vyřežeme do tvaru čtverce a rozdělíme jej na sedm částí dle nákresu v galerii. Jednotlivé části obrousíme smirkovým papírem. Dle vlastního uvážení je možné jednotlivé části jen přelakovat bezbarvým lakem nebo nabarvit barvami. A nyní může hra začít!

4. Pexeso

Velice oblíbená a známá hra nejen pro děti, ale také pro dospělé, u které se rozvíjí paměť i vědomosti

Budete potřebovat: rovnou desku dřeva o tloušťce 1 cm, pilku, smirkový papír, bezbarvý lak a barvy použitelné na hračky, lihový fix

Postup: Desku nařežeme na stejné tvary o velikosti 3x3x1 cm. Všechny čtverce obrousíme smirkovým papírem. Pokud máte větší děti, můžete je nechat, ať si obrázky na čtverečky namalují sami, pokud máte menší děti, můžete obrázky namalovat vy, nebo zvolit variantu např. že se budou hledat stejné barvy – to zvládnou namalovat i děti mladší. Nakonec všechny obrázky zalakujeme.