Jídelna á la Provence.

Vítejte na slunném jihu Francie, v místě, které stále ještě okouzluje svoji romantickou přírodou a solí provoněným mořským vzduchem. Lány levandule na polích, a nejen na polích, barva levandule je tak nějak všude. Levandulová je totiž takovým poznávacím znamením právě pro romantické okolí francouzského venkova Provence. Zkuste zavřít oči a představit si toto idylické místo. Představte si třeba, že sedíte na zápraží Vašeho venkovského domečku a vdechujete opojnou vůní levandulového kvítí. Slunce právě vstává a jeho paprsky pozvolna hladí třpytící se kapky rosy na právě se probouzející přírodě. Slabý vánek si pozvolna hraje s jemnou záclonou u dokořán otevřeného okna a dává tak prostor k nahlédnutí do Vaší jídelny. Chcete se podívat? Tak pojďte, nakoukneme tam spolu.

Přijměte tedy pozvání do jídelny á la Provence!

A začneme od začátku….

Víte, že tradiční vzhled typický pro styl francouzského venkova zasahuje přibližně do období kolem roku 1800? Právě na francouzském venkově se tehdy začal rozšiřovat jiný styl bydlení, než ten který v oněch dobách, upřednostňovala Paříž, jakož to středobod dění kulturního, politického i estetického života. Nově vzniklý styl mnohem více respektoval každodenní poklidný život na venkově, a svou inspiraci hledal právě v přírodě, která vnášela idylickou atmosféru do interiérů domorodých obyvatel.

 

Jídelna jako z francouzského venkova.

Charisma jídelny ve stylu Provence se skrývá v jemných pastelových barvách jakoby vybělené na intenzivním slunečním svitu. Převládá barva bílá, krémové, béžové, šedá, levandulová, zelenkavá či světlé odstíny zelené, modré či hnědé. Neboť právě přírodní barvy a přírodní materiály jsou základním stavebním prvkem každého interiéru Provence, stejně jako kvalitní dřevěný nábytek. Nepochybně zde hrají prim také textilní dekorace, jako jsou polštářky, prostírání, záclony a závěsy, většinou s květinovým vzorem. Stejně tak i dřevěné obklady na stěnách, které perfektně ladí s dřevěným nábytkem a dokonale doplňují celý koncept vesnického interiéru.

   

V jídelnách ve stylu Provence určitě kraluje bílý dřevěný nábytek či dřevěný nábytek s patinou, nejlépe s rustikálními liniemi. Určitě nesmí chybět kvalitní bílý jídelní stůl, jakožto středobod celé jídly. Doporučujeme vybrat opravdu masivní jídelní stůl, neboť právě kolem jídelního stolu se bude točit každodenní chod  domácnosti. K jídelnímu stolu pak samozřejmě patří masivní bílá jídelní židle či jídelní lavice, které můžete doplnit o stylové podsedky. A pokud Vám jídelní prostory dovolí, můžete si pořídit další nábytek do jídelny, jako jsou třeba příborníky, komodykredence či bílé vitríny.       

 

SIL04-5

Nebojte se však ani různých dekorací z proutí, kovu či keramiky. Sehnat si můžete třeba malované květináče na kytky, anebo můžete místo květináče použít obyčejné plechové kbelíky. Nezapomeňte však na to, že dekorace v jídelně by měly na prvém místě plnit svoji funkci. Třeba proutěné ošatky mohou sloužit k servírování čerstvého ovoce, zeleniny či pečiva. Pamatujte také na aromatické svíčky, čerstvé bylinky a samozřejmě nesmí chybět ani kytice levandule, pro dokreslení celé atmosféry. A pokud zrovna nemůžete sehnat levanduli, myslím, že stylově zapůsobí i naše kopretiny :-)

Tak co, už víte, jak bude vypadat Vaše jídelna ve stylu Provence?

Mějte krásný den.

Váš nábytek v kostce.