Holá, holá, škola volá!

Prázdniny se těmito prosluněnými teplými dny loučí a děti se chtě nechtě, musejí smířit s faktem, že jim 3. 9. 2018 začnou školní povinnosti. Přesto však dětem určitě zůstanou krásné vzpomínky na dovádění v mořských vlnách, chvíle strávené u babičky na vesnici, či na prázdninové dobrodružství se svými vrstevníky. Možná, že děti budou v čase nástupu do škol zlořečit Marii Terezii, která v roce 1774 vydala všeobecný školní řád, ve kterém vybídla rodiče v Čechách, aby své děti posílali do škol, ale prvotní obavy ze školy se časem vytratí a věřme tomu, že budou na konci školního roku s láskou vzpomínat na kamarády ze školních lavic.

 

Povinná školní docházka.

Jak jsem se již zmínila v úvodu, v českých zemích byly základy povinné školní docházky zavedeny až za vlády Marie Terezie v roce 1774. Jako vůbec první na světě však zavedlo povinnou školní docházku roku 1592 protestanské vévodství Pfalz-Zweibrücken (Německo). Povinnou školní docházku pak zavedl do praxe až říšský školský zákon z roku 1869. V dnešní době upravuje povinnou školní docházku v České republice takzvaný Školský zákon, podle kterého je školní docházka povinná po dobu devíti školních roků, nejvýše však do konce školního roku, v němž žák dosáhne sedmnáctého roku věku.

 

Nástup do školy změní život celé rodiny.

Se začátkem školního roku vnikne škola do rodinného života a stane se tak jeho součástí na poměrně dlouhý čas. Především prvňáčci budou vstupovat do nové etapy svého života, v němž bude pravidelná příprava na školu součástí každého dne. Proto je důležité, aby společně se školními povinnostmi nepřišly do rodiny strach, úzkost, napětí či stres, a abychom my jako rodiče poskytli školním dětem pomoc při učení, která má vycházet ze zájmu rodičů o jeho školní práci, a rovněž jim uspořádali prostor, kde si budou moci psát své úkoly.

Pokoj pro školáka.

Pokoj školáka by měl být vhodně upořádaný a působit spíše uklidňujícím dojmem. A co by měl takový správný pokoj obsahovat? Kromě kvalitní postele, šatní skříněknihovny či boxu na hračky, je pro školáka důležitý především výběr správného psacího stolu. Psací stoly pro děti by měly především vyhovovat potřebám každého dítěte. Je dobré dbát na to, aby byl dětský psací stůl vyroben z kvalitního materiálu. Pokud máte více dětí, mělo by mít každé z nich svůj vlastní prostor a soukromí na psaní úkolů či učení. Vybírejte proto velmi pečlivě, aby byl psací stůl především vhodný pro zdraví Vašich dětí.

Nejvíce vhodným materiálem pro výrobu psacích stolů, který nemá žádný negativní dopad na zdraví, je jisto jistě dřevo. Proto je určitě tou správnou volbou dětský psací stůl vyrobený z masivního dřeva. Rovněž je dobré, aby mělo každé dítě dostatek prostoru pro uložení svých učebnic, sešitů a různých nepostradatelných věcí, které nezbytně ke svému studiu potřebuje. Pro tyto účely je výbornou volbou psací stůl se skřínkou či se psací stůl se zásuvkami.

Přejeme dětem úspěšný vstup do nového školního roku.

Mějte krásný den.

Nábytek v kostce.