Komoda, praktická skříňka prověřená časem

Komoda, prádelník, skříňka.... snad každý z nás si z dětství vzpomíná na tento kus nábytku, který sloužil našim babičkám zejména jako prádelník, tedy nižší skříňka, sloužící k uložení prádla.

Význam slova „komoda“ pramení zřejmě z francouzštiny, kde „commode“ znamená pohodlný, vhodný, jednoduchý či snadný. Takže i samotný název slova dokazuje, že je předurčená k tomu, aby hospodyňkám usnadňovala život a dělala ho mnohem pohodlnějším.

Historie komody sahá až do pozdního středověku, kde se používali především v domech šlechty. Tehdy se jednalo o jednoduché dřevěné krabice s dvířky na pantech, uvnitř kterých byl schovaný šuplík. Začátkem 18. století si lidé pod komodou představovali široký kus nábytku, který býval bohatě zdobený a většinou i pozlacený.

Dnes mají komody spíše užitkový charakter, vždyť se do nich dá uložit prakticky cokoliv! Ocenitelná je její všestrannost, neboť komody lze použít a umístit prakticky kdekoliv v bytě, domě či na chatě. Díky široké škále rozměrů, v kterých se komody vyrábějí, bude originálním kusem nábytku nejen do Vaši ložnice, ale i v dětském pokoji, jídelně, předsíně či obývacím pokoji.

Správnou komodu vybírejte především podle toho, aby vyhovovala Vám, Vašemu oblečení a nabízenému prostoru. Design komody by měl co nejvíce ladit k ostatnímu nábytku a nejlépe i k doplňkům, které v daném pokoji již máte.

Typ komody byste měli zvolit podle toho, do které místnosti ji pořizujete a jakou funkci bude ve Vašem domově plnit. Ideální je  komoda šuplíková nebo komoda kombinovaná, která v různých poměrech kombinuje jak šuplíky, tak i skříňky.

Jakou komodu vybrat do obývacího pokoje?

     

Do obývacího pokoje volíme komodu, která na první pohled zaujme. Komoda může být kombinována se sklem nebo zdobená. Taková komoda v obývacím pokoji stavíme samostatně. Pokud si vyberete komodu jako součást obývací stěny, pak je vhodné volit nábytek, který bude účelový, tedy takový kde můžeme uložit cd nebo nějaké drobnosti.

Jakou komodu vybrat do ložnice?

Do ložnice se skvěle hodí komoda z masívu šuplíková nebo-li dřevěný prádelník. Výborně poslouží k uložení dámského či panského prádla, ponožek či jiných drobností, na které již nezbylo místo ve skříni. Pokud však potřebujete komodu k uložení ložního prádla je skvělou volbou komoda kombinovaná s dostatečnou hloubkou šuplíků i skříňky.

Jakou komodu vybrat do dětského pokoje?

Do dětského pokoje se nejlépe hodí komody pro děti vyrobeny ze zdravotně nezávadných materiálů, které splňující veškeré nároky na bezpečnost našich nejmenších. Doporučujeme nejlépe komody z masivu, které jsou opatřené ekologickým bezbarvým lakem, který ji zároveň ochrání proti drobnému poškození. Děti si ji určitě zamilují, neboť díky jejím rozměrům budou mít snadnější přístup ke svým hračkám či jiným pokladům. Horní deska komody nabízí také prostor na umístění přebalovacího pultu či hraček anebo knih.