Povidla-tradiční požitek ze sladkého ovoce

Povidla jsou sladká, hustá a aromatická konzerva vyrobená z vařeného ovoce, cukru a často i koření, která rádi servírujeme na našem stole nejraději ke snídani anebo svačině.  Jsou to skvělé dobroty, které se tradičně vyrábějí v kuchyních mnoha částech světa a jsou oblíbeným příspěvkem k snídani nebo dezertu. Historie povidel sahá až do vzdálené minulosti, a proto se podíváme na to, kdo prvně začal vyrábět povidla, k čemu sloužily, proč byla tak oblíbená a z čeho všeho se dají vyrobit.

 jablečný džem

 

Historie povidel

 

Povidla mají bohatou historii, která sahá až do starověku. První záznamy o výrobě povidel pocházejí ze starověkého Egypta a Mezopotámie, kde byly vytvářeny z ovoce, které se muselo rychle spotřebovat, aby nezkazilo. Později se výroba povidel rozšířila do Římské říše, kde byly velmi oblíbené. Římané používali povidla nejen jako sladidlo, ale také jako konzervační prostředek pro ovoce a zeleninu.

V Evropě se povidla stala populárními v průběhu středověku. V té době bylo běžné vyrábět povidla z různých druhů ovoce, jako jsou švestky, jablka, hrušky a meruňky. Povidla se stala důležitou součástí středověkého jídelníčku a byla často konzumována během zimních měsíců, kdy bylo čerstvé ovoce méně dostupné.

 

Výroba, variace a využití – Chutné tipy pro vaši kuchyň

 

Povidla mají mnoho využití v kuchyni. Tradičně jsou používána jako náplň do koláčů a dezertů, ale mají i mnoho dalších použití. Například můžete povidla použít jako sladký krém na toast, směs do jogurtu nebo cereálií, nebo je přidat do omáček a marinád, aby získaly sladkou a ovocnou chuť.

 

merunkový džem

 

 

Sledujte, jak se z ovoce stanou lahodné poklady 

 

Výroba povidel je relativně jednoduchá, ale vyžaduje trpělivost a pečlivost. Základní složkou povidel je ovoce, které je nejprve omyto, oloupáno a nakrájeno na menší kousky. Poté se ovoce vaří společně s cukrem a případně kořením, dokud neztuhne a nezíská požadovanou konzistenci. Některé recepty také zahrnují citronovou šťávu nebo citronovou kůru, které dodávají povidlům svěží chuť.

 

dzem-2

 

 

Náplň koláčů anebo sladký krém na toast

 

Povidla mohou být vyrobeny z různých druhů ovoce, což vytváří širokou škálu chutí a vůní. Oblíbenými druhy ovoce pro výrobu povidel jsou švestky, hrušky, jablka, meruňky, třešně, rybíz, ostružiny a mnoho dalších. Existují také různé druhy povidel  jako jsou hladká povidla, povidla s kousky ovoce a povidla s různými příchutěmi, jako je skořice, vanilka nebo rum. Povidla jsou tak univerzálním pokrmem, který může být upravován a kombinován dle preference každého jednotlivce.

 

jablečný džem-povidla

 

Povidla mají dlouhou a bohatou historii a staly se nedílnou součástí mnoha kuchyní po celém světě. Jejich výroba může být zábavným zážitkem a jejich různorodost v chutích a použití nabízí nekonečné možnosti pro vaření a pečení. Bez ohledu na to, zda je použijete jako náplň do koláčů nebo jako sladký krém na toast, povidla jsou vždy skvělým způsobem, jak si dopřát sladkou a ovocnou pochoutku.

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Nejoblíbenější vánoční cukroví

Koření anebo přírodní lék?

Dýně je královna podzimu

Cukrárna MLSÁRNIČKA, rodinná cukrárna pro opravdové chuťové zážitky

Byliny a jejich uplatnění v kuchyni

Svatomartinské hody aneb dorazí letos Martin na bílém koni?