Jak předcházet chřipce a nachlazení?

Nyní je období, kdy se projevuje intenzívnější výskyt nachlazení. Právě teď na nás číhá nachlazení téměř na každém kroku. Ať už se jedná o veřejnou dopravu, nákupní centra, kina, divadla, zaměstnání, školy či školky, odevšad je možno si nachlazení takříkajíc donést domů. Možná jsme si na to už zvykli a snad to bereme i za samozřejmost této doby. A pokud se k tomu všemu ještě přidají teplotní výkyvy, zamračené a dešťové počasí je načase si klást otázky…

Je možné se vlastně proti tomuto nachlazení nějak bránit? Je to normální být nachlazený nebo proti tomu můžeme nějak bojovat? Proto máme pro vás několik rad, jak si vychutnat půvaby podzimu, aniž byste vnímali příznaky nachlazení.

Pojďme si ale připomenout, co vlastně nachlazení je. Nachlazení je nejčastěji vyskytující se infekční onemocnění u lidí. Je to lehce šiřitelné infekční onemocnění horních cest dýchacích, které postihuje zejména nos. Mezi symptomy se řadí kašel, bolesti v krku, rýma a horečka. Příznaky obyčejně odstupují do 3 až 10 dnů, někdy však mohou trvat až 3 týdny. Nachlazení způsobuje více než 200 virů.

Počátečními a typickými příznaky nachlazení je kýchání, únava, bolest hlavy, pocit chladu a nechutenství. Poté se může dostavit intenzivní a vodnatá rýma, kterou může doprovázet pocit „plného nosu“. V krku můžeme cítit pálení nebo dokonce kašel. Ale stále se nemusí jednat o chřipku, se kterou si hodně lidí nachlazení zaměňuje. Chřipka má ale od nachlazení obtížnější a nepříjemnější průběh. Nachlazení navíc obyčejně zdoláme samoléčbou. Lékaře je nutno pouze v případě komplikací.

Nejdůležitější, co se týká předcházení, je posilování obranyschopnosti organismu. Bez silného imunitního systému nemáme valné vyhlídky ubránit se vnějším vlivům. Spoléhejte proto, tak jako naše prababičky, na zdravý úsudek.

Principem číslo jedna je řádné mytí rukou, ale to asi není nutné nikomu zmiňovat. Dále nezapomínat na dostatek spánku a odpočinku vůbec. Velmi důležitá je i vyvážená strava. Ta by měla zahrnovat dostačující množství vitamínů, minerálních látek, vlákniny apod. Dosáhneme toho především při dostatečné konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. Prospěje i užívání vitamínových doplňků, především vitamínu C. Podstatný je také pravidelný pohyb, a to především na čerstvém vzduchu.

V současné době už není tajemstvím, že se základ imunity nalézá především v našich střevech. Tlusté střevo, které je zanesené, zhoršuje podstatným způsobem řádné vylučování a tím negativně působí na naši imunitu. A právě proto jsme náchylnější k chřipce a bohužel i k dalším onemocněním. Starejte se proto o čistotu svých střev, jezte s rozvahou a především střídmě.

 

nabytek-sweet-home

 

Ke zdravému, klidnému a hlavně krásnému stolování vám rádi pomůžeme i my. U nás má možnost vybrat si opravdu každý. Ať už si svůj pokrm vychutnáte raději v kuchyni, jídelně nebo možná máte nejraději snídani v posteli, všude vám vyjdeme vstříc. Od židlístolů nebo i úplných jídelních sestav až po vitríny, kredence, komody, ale i celých sestav nábytku. Protože místo, ve kterém se stravujeme, nám poskytne nejen maximální potěšení z jídla, ale i klid a pohodu, která je nevyhnutelná pro správné a zdravé trávení. A jestliže jste už bohužel nachlazení, poskytneme vám odpočinek na našich komfortních a zdravotně nezávadných postelích či matracích. O tom si ale povíme příště…