Časopis Čtyřlístek: Pohádková cesta dětstvím

Každé dětství má své tajemství. Je to doba plná nezkrotné fantazie, nečekaných dobrodružství a přátelství, které zůstávají v srdci navždy. A jedním z těch, kdo nám tuto cestu provázeli, byl Čtyřlístek  Symbol dobrodružství, přátelství a kouzla, které si mnoho z nás pamatuje z dětství.

Dětství se Čtyřlístkem

První číslo časopisu Čtyřlístek spatřilo světlo světa 15. května 1969 pod záštitou nakladatelství Orbis. Původně se neplánovalo, že by příběhy Čtyřlístku měly pokračování, avšak obrovský zájem čtenářů a jejich nadšení vyvolalo touhu po dalších dobrodružstvích. První číslo tohoto pohádkového časopisu ozářilo svět svými veselými příběhy a nezapomenutelnými postavičkami - Myšpulínem, Bobíkem, Fifinkou a Pinďou. V příbězích Čtyřlístku nešlo však pouze o dobrodružství, ale také o učení důležitých hodnot. Přátelství, odvaha, solidarita a vzájemná pomoc byly vždy klíčovými tématy, která vycházela z příběhů těchto malých hrdinů. Čtyřlístek se tak stal nejen zábavným čtením, ale i inspirací pro rozvoj osobnosti dětí.

 

ctyrlistek-fifinka

Zdroj:ČSFD 

 

První příběhy Čtyřlístku byly dílem Jaroslava Němečka, který si vymyslel postavy i zápletky. Později se k tvorbě přidali další spisovatelé. Mezi prvními spoluautory byla Ljuba Štíplová, která nejprve psala pod pseudonymem Miloš Štípl. Scénáře pro některá raná čísla časopisu (konkrétně čísla 24 a 25) napsal básník Pavel Šrut, který vystupoval pod pseudonymem Petr Karmín.

 

ctyrlistek-2

Zdroj:ČSFD

Čtyřlístek - Společník na dobrodružné cestě napořád!

Čtyřlístek není jen časopis. Je to kousek našeho dětství, který jsme si odnesli s sebou do dospělosti. Je to připomínka toho, jak důležité jsou hodnoty přátelství, odvahy a vzájemné pomoci. A je to také dokladem síly příběhů, které nás provázejí celým životem. I dnes můžeme můžeme pozorovat,  jak děti ve svých dětských pokojích, v postelích nebo u psacích stolů se zájmem čtou Čtyřlístek. Je to stále zdroj radosti a zábavy, který je pro ně přitažlivý a fascinující.

Čtyřlístek nám dal nejen pohádkové dobrodružství, ale také nekonečné zásoby kouzla a fantazie. Ať už jsme malí nebo velcí, Čtyřlístek nás vždycky přivítá ve svém pohádkovém světě s otevřenou náručí.

 

Mohlo by Vás ještě zajímat:

Pojďte s nami číst: Erin Doom - Slzotvůrce

Oslava síly slov: Mezinárodní den poezie

Slavnostní den pro milovníky automobilu Ford Mustang

Při čtení hledáme poučení, zábavu, napětí

Benátské bienále

Kam se poděly naše touhy?