Radost na svatého Martina je husa a džbán vína.

Tato a další z mnoha pranostik se Váží právě k datu 11. listopad, kdy se slaví Svátek Svatého Martina. Tento svátek byl a stále ještě je jeden z nevíce známých svátků roku. Dne 11. listopadu provoní každou kuchyni dokřupava upečena husa, degustují se mladá svatomartinská vína, pečou se svatomartinské rohlíky nebo podkovy, a děti netrpělivě očekávají první sníh, který má podle jedné z pranostik, toho dne přijít. V mnoha městech se konají svatomartinské poutě, svatomartinské průvody a pravé posvícenské hody, se vším, co k nim patří, a s plnými stoly všelijakých dobrot.

Obvykle velmi bohatý kulturní program, je většinou završen příjezdem Martina na bílém koni a hostinou ze svatomartinských dobrot, které by měly být podle tradice na kalorie více vydatná, a to z toho důvodu, aby se lidé dobře připravili na dlouhou a tuhou zimu. Vždyť svatomartinská husa, by měla být poslední dobrotou upečenou z masa, před nastávajícím šestitýdenním adventním postem.

Ale kdo byl vlastně svatý Martin?

Martin de Tours se narodil roku 316 v římské provincii Panonie ve městě Sabaria. Podle dochovaných poznatků jde nepochybně o město Szombathely na území dnešního Maďarska. Martin se narodil do rodiny vysloužilého římského vojáka, který si přál, aby jeho syn kráčel v jeho šlépějích. Martinovo srdce však zasáhne křesťanství, ale protože jeho rodiče jeho víru spolu sním, nesdílí, je v 15. letech odveden do armády. Podle legendy se však Martin své víry nevzdává ani v armádě. I v těchto podmínkách žije skromně, pokorně a dokonce i ke svému otrokovi se chová jako ke svému bližnímu, což dokazuje jedna z legend o plášti, podle které měl za jednoho mrazivého zimního večera, darovat polovinu svého pláště, polonahému žebrákovi prosícího o almužnu před brány města. Podle legendy Martin příští noc spatřil Ježíše, který měl na sobě půlku Martinova pláště. Scenérie dělení pláště patří po celá staletí k nejznámějším a nejoblíbenějším uměleckým motivům.

Po této události odchází z armády, a i když je v roce 370 vysvěcen na biskupa, svůj život zasvětí misii, modlitbě, rozjímání a skromnému životu poustevníka. Martin de Tours skonal ve věku 80. let na jedné ze svých misijních cest 8. listopadu 397 v Candes. Jeho pohřeb, na něhož přišly obrovské zástupy lidí, se konal právě 11. listopadu.

Svatomartinské oslavy nejsou žádnou novinkou.

Ano, svatomartinské hody nejsou vůbec žádnou novinkou. Tato tradice vznikla už v 18. století za vlády Josefa II. Majitelé vinic chodívali právě na svatého Martina ke svým vinařům ochutnávat mladé víno a podle kvalit vína se rozhodovali, zda s vinařem prodlouží smlouvu na příští rok. Pokud byl majitel s vínem spokojen a prodloužil svému vinaři smlouvu, bylo co oslavovat. A tradice svatomartinských oslav se dochovala až do dnešního dne.

Také my v našem týmu MASIVNÍ POSTELE se na tuto slavnost připravujeme. Každoročně se společně scházíme a ochutnáváme svatomartinské lahůdky a svatomartinské víno, které si jako každý rok přivážíme z Moravy a uchováváme ho v masivních stojanech na víno. Díky těmto stojanům na víno víme, že náš vinný poklad je v bezpečí a perfektně uskladněn. 

  

Takže pokud se na svatého Martina sejdete se svou rodinou či přáteli nad výbornou svatomartinskou husou, a u stolu plných dobrot budete koštovat mladé svatomartinské víno, vzpomeňte si na myšlenku Martina z Tours: "Komu se v životě dobře daří, neměl by zapomínat na ty, kteří žijí v nouzi".

Přejeme krásný svátek :-)

A co vy, jak slavíte svátek svatého Martina?

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení