Předvánoční úklid podle KonMari

Toužíte mít doma v tento hektický předvánoční čas také naklizeno a mít jen ty věci, ke kterým máte nějaký citový vztah a které skutečně potřebujete? Tak jste tedy na tom pravém místě. Pojďme společně prozkoumat metodu uklízení podle KonMari.

Proč KonMAri?

KonMari, vlastním jménem Marie Kondo je japonská specialistka na úklid, která ovládnula svoji knihou snad celou zem. Už v dětství si listovala časopisy pro hospodyňky a právě na jejich stránkách objevila kouzlo dokonale uspořádaných místností. A od patnácti let se tímto oborem začala zabývat.

Úklid podle KonMari je vlastně o zbavování se nepotřebných věcí a o správném rozhodování, kam je uložit. V čem tato metoda tedy spočívá? KonMari říká, že je nejlepší shromáždit si všechny věci na jedno místo a pak se postupně rozhodovat, zda danou věc ještě někdy budeme potřebovat a zda nám přináší radost. Pokud ano, uschováme si ji, pokud ne, v klidu ji můžeme vyhodit. Pak budeme zaručeně nosit jen ty věci, které máme skutečně rádi a budeme mít o nich větší přehled. Pokud již věc nevyužíváme, musíme ji údajně ještě poděkovat za službu, kterou nám prokazovala a pak spokojně odložit ji do odpadkového koše. Neboť právě bez nadbytečných věcí spočívá kouzlo spokojeného života.

Ideální je začít úklidem oblečením. Nejprve vše vyndáme ze skříně a dáme na postel. A když uvidíme tu hromadu oděvu, řekneme si, kde jsme to všechno vzali? Musíme tedy všechno pečlivě projít, a oblečení, které nám stále dělá radost, poskládáme a založíme do šuplíku. Ale pozor, vše co je možné, ukládáme vertikálně a tím si vyřešíme problém s hromaděním věcí, neboť je velmi nepraktické tahat oblečení ze spodu hromady. Kabelky a boty vytřídíme a založíme stejným stylem.

O papírech a dokumentech toho KonMari píše hodně, obecně ale doporučuje vyhodit vše co je starší jak dva roky (pozor ale na zboží co je s delší záruční lhůtou). V dnešní moderní době internetu si najdeme všechny návody, studijní materiály, nebo bankovní výpisy na internetu, nemusíme proto střádat kupy papíru pod postelí nebo ve skříni, když můžeme prostor využít zcela jinak.

Když už máme uklizeno oblečení, papíry a dokumenty přicházejí na řadu knihy. Dle Marie jsou knihy právě ty věci, kterých se lidé zbavují nejhůře. Neboť je velmi těžké se se s nimi rozloučit, a proto je musíme vyndat z polic, dát všechny na podlahu a vybrat jen ty, o které stojíme. Takto docílíme toho, že každou knížku projdeme vlastníma rukama a zeptáme se sami sebe: „Přináší mi tahle kniha radost?“. Ideálním místem pro jejich uskladnění je určitě knihovna, kde budou knihy stále na očích. A pokud máte problém kde uskladnit všechno oblečení, kabelky a boty, podívejte se na naše skříně z masívu, třeba najdete zrovna tu pravou pro Vás.

Pak už Vás nepřekvapí žádná nečekaná návštěva. Z úklidem podle KonMari bude domov vždy čistý a nábytek z masivu skvělé poslouží k uskladnění Vašich oblíbených věci.

Mějte krásné dny :-)