Moli a jak na ně

Ať chceme či nechceme, ať se snažíme či nesnažíme, moli tu zkrátka jsou. A každá hospodyňka nejednou spráskne ruce nad tím nadělením. Moli prostě nepotěší nikoho z nás. Ať už se jedná o ty kuchyňské nebo v moly v šatní skříni. A víte jak rozeznáte, zda se jedná o mola šatního či kuchyňského? Ten kuchyňský neboli potravinový má na sobě šedivé skvrny, kdežto ten šatní je béžové nebo chcete-li stříbřité barvy. A pokud nevěnujeme dostatečnou péči prevenci, za chvíli nám mohou tito „motýlci“ poletovat v ložnici anebo kuchyni. Ti kuchyňští se nejčastěji objevují v mouce, rýži či jiných obilovinách. Nepohrdnou však ani luštěninami, čokoládou nebo sušenkami. Šatní moly poznáme podle dírek, které se nám tu a tam nenápadně objevují na bavlněných či vlněných svršcích.

Tento hmyz nemá rád příliš velké chladno, ani příliš velké teplo. Vyhovuje mu tedy nejvíce pokojová teplota, a proto se mu v domácnostech tak líbí. Tedy pokud mu ovšem nepřipravíme nevyhovující podmínky. Dále nemají rádi světlo, a proto jim vyhovují skříně či skříňky, kam světlo moc nedopadá. Zbavit se jich můžeme dvojím způsobem, a to buď chemicky nebo přírodně. A jelikož my preferujeme zdravý životní styl a snažíme se žít v souladu s přírodou, tak vám povíme něco o těch přírodních způsobech. Není asi třeba připomínat, že je třeba v místnostech pravidelně větrat a oblečení, pokud je nemáte zrovna vyndané z pračky, občas proklepávat. Pravidelné i průběžné uklízení a otírání prachu ve skříních vlhkým hadříkem je určitě samozřejmostí. Tyto potvůrky mají totiž rádi klid, a pokud jim ho nedopřejeme, nejsou schopni snášet vajíčka. Mezi přírodní způsoby, o kterých věděli své už naše babičky a prababičky, patří aromatické bylinky, jejíž aroma zaručeně moly odpudí. Nejznámější je asi levandule, dále pak rozmarýn, vratič, pelyněk, větvičky chmelu, ořechové listy či pomerančová nebo citrusová kůra. Nejčastěji se tyto sušené rostliny dávají do látkových pytlíků, které se pak ve skříních pověsí. Použít se dají i esenciální oleje, které si buď vyrobíme sami doma, nebo si je můžeme koupit. Pomoci nám může dokonce i cedrové dřevo, parfém, obyčejné mýdlo či trocha prášku na praní, které se dají taktéž do skříní položit.

U nás v NÁBYTKU V KOSTCE si vážíme vašich domovů. Víme, že všechny domácnosti si zaslouží nejen estetické, ale i komfortní bydlení. Chceme vám usnadnit nejen úklid, ale chceme vám i pomoci dodat vašim domovům pocit čistoty a luxusu. A proto se můžete spolehnout, že náš tým udělá všechno pro vaši spokojenost.