A je tady první jarní den.

Pro mnohé z nás dnes začíná jedno z nejkrásnějších ročních období - jaro. Letos tento takřka magický den připadá na 20. března v 11:29h. Právě dnes nastává jarní rovnodennost, a to je okamžik, kdy slunce vstupuje do znamení Berana. Víte, co vlasně znamená jarní rovnodennost a čím je toto období zajímavé? Zkusíme si to zjednodušeně popsat.

Jarní rovnodennost

Jednoduše lze říci, že se jedná o astronomický přechod ze zimy do jara. V tento okamžik jarní rovnodennosti je noc stejně dlouhá jako den a to po celém světě. Noc i den jsou dlouhé přibližně 12 hodin. Tento úkaz je díky tomu, že slunce se nachází přímo nad světovým rovníkem, na který kolmo dopadají paprsky slunce. V našich zeměpisných šířkách se od tohoto okamžiku den prodlužuje a noc zkracuje, ale na jižní polokouli je tomu opačně. Slunce protíná rovník každý rok jinak, a to asi o šest hodin později než v tom roce předchozím. Jiným případem je ale rok přestupný, kdy slunce při svém pohybu po nebesích vstoupí na rovník o 18 hodin dřív. Období jara nám potrvá až do období letního slunovratu, kdy je nad rovníkem slunce nejvýš, a začíná astronomické léto. V tento okamžik je den dvakrát delší než noc. Pokud se vrátíme do historie, tak už v minulosti, v době jarní rovnodennosti se konaly různé slavnosti, oslavovalo se navrácení života na Zemi. Některé kultury jižní Evropy považovaly jarní rovnodennost za počátek roku.

Původ slova „Jaro“ je od středohornoněmeckého výrazu jar (nyní Jahr). Praslovanské vyjádření pro jaro – vesna, odvozeno z latinského ver (jaro).

A co nám s jarem přichází? V tomto krásném období již můžeme vidět první jarní květiny. Mezi nejznámější se řadí zajisté sněženka, která je mrazuvzdorná a tak první květy můžeme již vidět během února a nalézat ji máme možnost až do dubna. Tato rostlinka je chráněná, květy jsou subtilní a množí se pomocí cibulek i semeny. I bledule již může zdobit Vaše zahrady, jedná se o cibulovinu a květy mají zvonkový tvar. Do jarního lesa patří sasanka hajní a v domácnostech se setkáváme s domácí sasankou hajní. Ale mezi nejpěstovanější asi budou patřit tulipány a pro svou něžnou svěží krásu narcisy. Které květiny jsou u Vás těmi oblíbenými?

Jarní detox.

S příchodem jara máme taky nejvyšší čas na jarní očistnou kúru. Dopřejme tedy tělu dostatek času, relaxace a sil pro boj s jarní únavou, která je způsobená nedostatkem minerálních látek, vitamínů a nedostatkem sluníčka po dlouhé zimě. K odstranění jarní únavy nám může právě pomoci očistná kúra, která může trvat jeden až dva týdny. Jde o vyřazení moučných jídel, tuků a celkové snížení množství přijímané potravy. Naopak je důležité zvýšit příjem čisté vody, bylinkových čajů, ovoce a zeleniny. Ale toto nestačí, vyjděme vstříc rozkvétající přírodě, zeleným loukám, voňavým lesům a dejme si do těla. Svižná chůze dělá úplné zázraky.

Abychom se cítili dobře, nesmíme zapomínat po tréningu na kvalitní odpočinek, a ten si můžeme dopřát například zahradní nábytek z masivu či houpací síť umístěná v rozkvetlé zahrádce. Nebo se raději natáhnete do Vaší postele v náruči kvalitní matrace? Ať už si zvolíte cokoli, nezapomeňte si užít každičký den tohoto nádherného období se svými nejbližšími a vychutnejte si všechny krásy, které nám jaro přináší.

Nezapomeňte: první jarní den ale neznamená automaticky změnu času, o hodinu dopředu si hodiny přetočíme až 26. 3. 2017 ve 2:00.

Mějte krásný den.

Váš kolektiv Nábytek v kostce pro Váš zdravý spánek.