Období adventu a příchod Vánoc.........

Advent znamená v latině „příchod“ je to začátek cirkevního roku a taktéž období čtyř neděl před Vánocemi. Je to očekávání příchodu Ježíše Krista. Jedná se o duchovní přípravy na Vánoce. Doba přemýšlení a dobročinnosti. Dříve byla tato doba adventní zároveň dobou postu, kdy byly zakázány zábavy, svatby a hodování. V západní tradici je advent také dobou zklidnění. Odpovídalo to životnímu stylu našich předků, jejichž přirozeným rytmem byla intenzivní práce v době od jara do podzimu, kdy bylo nutné zvládnout veškeré zemědělské práce a odpočinek v zimě, kdy se vykonávaly práce domácí.

Letos připadá první adventní neděle na 2. prosince, v tento den se po celé republice rozsvítí Vánoční výzdoba a hlavně první svíčka na adventním věnci, jedná se o svící proroků.....Druhou svíčku takzvanou Betlemskou na adventním věnci zapálíme 9. prosince, třetí Pastyřskou svíci 16. prosince a poslední čtvrtou Andělskou 23. prosince. Někdy taktéž můžeme zaslechnout označení adventních nedělí jako železená, bronzová, stříbrná a zlatá. Tyto názvy jsou použivány čistě v obchodním odvětví, s křesťanstvím a tradicí to již nic společného nemá.


Vyznamnými dny v období adventu je taktéž 4. prosince kdy ma svátek sv. Barbora a 6. prosicnec, kdy má svátek sv. Mikuláš. Na sv. Barboru tradičně řežeme „BARBORKY“ jedná se o větvičky stromů, které by měly rozkvést do Vánoc, ta „BARBORKA“, která rozkvete o Vánocích přináší do domu štěstí a pokud žije v domě dívka na vdávání předpovidá ji rozkvetlá „BARBORKA“ svatbu. Předvečer sv. Mikuláše obchází mikuláš s čertem a andělem rodiny a zjišťují zda byly děti celý rok hodné nebo zlobily. Poté musí přednést basničku nebo písničku, pak následuje odměna. U hodných dětí je to většinou sladký balíček a u zlobivých uhlí.

V adventí době si rádi své domovy zdobíme jmelím. Jmelí má rodině přinášet štěstí. Pokud se pár pod jmelím políbí, zajistí jím to lásku na celý rok až do dalších Vánoc. V době adventní se taktéž peče cukroví, tato činnost umožňuje rodině strávit společný čas a dům nádherně provoní. Taktéž nemůžeme zapomenout na pečení perníčku, aby do Vánoc krásně změkly. Tato tradice se u nás vykonává již od 12. století. V dávných dobách se v období adventu pekly Vánočky, do kterých pekaři zapékali mince, která předpovídlala nálezci zdraví a bohatství. Pokud Vánočka popraskala znamenalo to neštěstí.


Těsně před Vánocemi se zdobí vánoční stromeček, na tento čas se děti s rodičemi těší nejvíce. Toto období znamená, že Vánoce jsou již opravdu za dveřmi. Zdobení stromečku má svůj původ, chvojí chrání domov před vším zlým a větve jehličanů symbolizují věčný život.

A již přichází nejkrásnější a nejočekávanější den v roce a to ŠTĚDRÝ DEN, který se slaví 24. prosince. V tento den se dodržují různé zvyky jako je půst, aby jste večer viděli „zlaté prasátko“. Navštěvují se kostely, hřibitovy, rodiny a všichni se připravují na štědrovečerní večeři.

V mnoha domácnostech se připravuje rybí polévka. Jako hlavní pokrm se připravuje smažený kapr s oblíbeným bramborovým salátem. Kapr se stal jako hlavním jídlem až v 2. polovině 19. století neboť se jeho cena stala dostupnou pro široké obyvatelstvo, připravoval se jako kapr na „černo“. Jako smažený se začal připravovat v roce 1895 a přišel k nám z rakouské kuchyně. Bramborový salát se objevil v české kuchyni během 2. světové války.

Po slavnostní večeři se usedá k Vánočnímu stromečku a rozbalují se dárky, které Ježíšek nadělil. Pak už se jen stačí pohodlně usadit na pohovku a sledovat tradiční pohádku Tři oříšky pro Polpelku, která se u nás každoročně promítá a užít si s rodinou zbytek svátků.

Doufáme, že jsme Vám pomalu připomněli, že advent a svátky již jsou za dveřmi a již jsme Vás naladili na Vánoční atmosféru.

Přejeme příjemné prožití adventu i svátků Vánočních ......

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení