Vánoční zvyky a tradice

Vánoce jsou obdobím radosti, lásky a tradic. Každá rodina a každá kultura slaví tento svátek trochu jinak, ale všechny mají společné touhy po spojení a sdílení.  Nejdůležitějším okamžikem je samozřejmě štědrovečerní večeře, která se koná 24. prosince. Přípravy na tento den začínají už několik dní předem, kdy se celá rodina pustí do zdobení vánočního stromku.

 

VANOCNI STROMEK

 Vánoční strom

Většina lidí na celém světě spojuje Vánoce s vánočním stromem. Tato tradice sahá až do středověku, ale pravděpodobně byla populární již zavedena začátkem 19. století. Každý kousek vánočního stromu má svůj význam - ozdoby symbolizují radost a veselí, svíčky připomínají světlo a naději. Kolem stromu se často shromažďuje rodina, aby společně zpívala koledy a otevírala dárky. Strom je obvykle ozdoben různými druhy barevných koulí, špičkou a svítícími řetězy. Některé rodiny preferují tradiční ozdoby, zatímco jiné volí moderní design. Stromek se většinou osvětluje elektrickými svíčkami nebo moderními LED světýlky. 

Slavnostní štědrovečerní večeře

Jídlo hraje klíčovou roli během Vánoc, a každá kultura podává na vánoční jídelní stůl svoje vánoční pokrmy. Ve Spojených státech to může být pečený krůta nebo šunka, ve Švédsku je populární šunka s hořčicí a bramborový salát. V české republice je tradiční rybou kapr, který se obvykle peče nebo smaží a podává se s bramborovým salátem. Při přípravě na vánoční večeři hraje důležitou roli také nábytek.  Po večeři se rodina schází kolem vánočního stromku a přichází na řadu rozdávání dárků, na které s napěním čekají především děti. Ale otevírání dárků a radost z jejich objevování patří k nejvzácnějším okamžikům pro malé i velké.

 

STEDROVEČERNI VEČERE

Vánoční koledy

Vánoční koledy zaznívají po celém domě. Některé rodiny si zachovávají tradici chodit s koledami po sousedství, zatímco jiné si raději užívají vánoční písně doma u krbu. Tato hudba přidává do atmosféry zvláštní punc a posiluje vánoční náladu. Některé rodiny mají i své vlastní vánoční rituály. Například některé pečou vánoční koláč s hřebíčkem, který symbolizuje hřebík, kterým byl podle křesťanské tradice přibit Kristus na kříž. Jiné rodiny mohou mít zvyk navštěvovat půlnoční mši v kostele, což přináší náboženský rozměr vánoční oslavě.

Vánoce jsou v České republice i obdobím rodinného spojení. Lidé se snaží trávit čas s blízkými a vánoční svátky vnímají jako příležitost k odpočinku, vzájemnému sdílení radosti a lásky. Celý prosinec tak nabývá zvláštního kouzla, které spočívá v kombinaci tradic, jídla, hudby a vzájemného porozumění.

Tradiční lití olova

Tradice lítí olova má své kořeny v různých kulturách a oblastech světa a bývá často spojena s novým rokem nebo předpovídáním budoucnosti. V některých zemích, včetně některých regionů v Evropě, je lití olova tradičním způsobem, jak přivítat nový rok a zjistit, co by mohl přinést. Například, když tvar připomíná srdce, může to být chápáno jako symbol lásky. Pokud tvar připomíná klíč, může to být interpretováno jako symbol odemknutí nových možností. Interpretace jsou často subjektivní a závisí na kreativitě a víře jednotlivce.

 

LITI OLOVA

 

Lití olova bývá prováděno v některých částech Německa, Rakouska, Švýcarska, České republiky a dalších zemích. V některých rodinách je to považováno za zábavný rituál na Silvestra, kdy se rodina nebo přátelé společně podívají na tvary a diskutují o jejich významu.

Házení střevícem: Humorná tradice Vánočního veselí

Tradice házení střevíce, známá také jako "El Día de los Santos Inocentes," má své kořeny v španělské kultuře a vznikla v souvislosti s náboženskou a historickou událostí. Tato tradice má v španělsky mluvících zemích v Latinské Americe a Španělsku pevné místo v kalendáři a vytváří zábavnou atmosféru během období vánočních svátků. V některých verzích tradice házení střevíce je věnována pozornost tomu, na kterou stranu se střevíce otočí při hodu. Interpretace toho, jak střevíce padne nebo na kterou stranu se otočí, může být vnímána jako symbolická a být výkladem toho, co čeká osobu, na kterou je střevíce házeno.

 

 

Mohlo by Vás ještě zajímat:

Proč si na štědrovečerním stole pochutnáváme právě na kaprovi?

Když se zapaluje první svíčka na cestě k Vánocům

Vánoční cukroví aneb pečeme nejlepší vánoční lahůdky

Vánoční stromeček: Cesta tradice od minulosti do současnosti

Inspirace na Vánoční dárky

Nejoblíbenější vánoční cukroví

Štědrý den

Advent a adventní věnec

Předvánoční úklid podle KonMari

Advent a adventní čas