Svátek Svatého Patrika: Zelené pivo a oslavy po celém světě

Každý rok na 17. března se celý svět obrací k irským kořenům a slaví Svatého Patrika, patrona Irska. Tento den, známý také jako St. Patrick's Day, není pouze irskou národní slavností, ale stal se mezinárodním festivalem plným radosti, hudby, tance a - samozřejmě - zeleného piva. 

Proč se vlastně tento den slaví a proč je spojen s takovou radostí?

Svatý Patrik, považovaný za patrona Irska, vstoupil do dějin jako klíčová postava spojená s christianizací Irska a jeho křesťanským dědictvím. Narodil se pravděpodobně ve 4. století v Británii a byl unesen do Irska jako otrok. Legenda vypráví, že během svého otroctví na irské půdě nalezl sílu ve víře a v roce 432, po návratu na svobodu, se rozhodl stát knězem.

 

svaty patrik

 

Jeho misijní práce v Irsku byla významná, přičítá se mu zakládání kostelů, škol a řeholních center. Nejznámějším prvkem příběhu je pravděpodobně jeho využívání třílístků (shamrock) k vysvětlení Trojice - Otce, Syna a Svatého Ducha. To se stalo jedním z klíčových symbolů spojených s irským křesťanstvím a významně ovlivnilo kulturu a tradice Irska.

Svatý Patrik zemřel 17. března, což se stalo dnem jeho památky. Původně byl tento den vnímán jako náboženská připomínka, ale s průběhem času se vyvinul do světského a radostného svátku oslavujícího irskou identitu a kulturu. Dnes Svatý Patrik's Day není pouze vzpomínkou na křesťanského misionáře, ale i příležitostí k oslavě irského dědictví, nezávisle na náboženském přesvědčení.

 

den svatého patrika

 Happy St. Patrick’s Day
Saint Patrick's DaySaint Patrick's Day

I když má Svatý Patrik své kořeny v Irsku, slaví ho lidé po celém světě. V mnoha městech se konají průvody, festivaly a kulturní akce. To nejvýraznější však čeká na návštěvníky v irských hospodách, kde se nad plnými stoly irských lahůdek, slaví zpěvem, tancem a především zeleným pivem. Tradice pití zeleného piva na Svatého Patrika je záhadná, ale zřejmě má spojitost s irskou vlajkou, která kombinuje zelenou, bílou a oranžovou. A právě Zelené pivo se stalo symbolem svátku a v mnoha hospodách na tento den najdete pivo zbarvené potravinářským barvivem, aby dodalo oslavám ještě větší nádech zábavy.

 

svatý parik-zelene pivo

 

Celý tento svátek je vlastně jedním velkým připomenutím irského ducha, pohostinnosti a radosti. Ať už jste Ir nebo jen na jeden den zeleným občanem, Svatý Patrik's Day vám přinese spoustu veselí, smíchu a nezapomenutelných okamžiků. Takže přidejte do svého kalendáře 17. březen a připravte se na nezapomenutelný zážitek plný kultury, tradice a zábavy. 

Tak neseďte v kuchyni na židli a vyrazte na tradiční zelené pivo!