7 důležitých rad při zařizování pokoje pro školáky

S příchodem září je tady s ním i nový školní rok. Pokud nevíte, jak vašim ratolestem toto dlouhé desetiměsíční období trochu zpříjemnit, obměňte nebo vylepšete jejich pokojíček vhodným nábytkem. Dětský pokoj je pro dítě nejen místem na spaní, hraní a na učení, ale je to rovněž prostor, ve kterém by se děti měly cítit bezpečně a příjemně. Máme tady proto pro vás 7 rad, kterými byste se měli při realizaci dětského pokoje řídit.

 

1. Volte nadčasový design nábytku a neutrální barvy

Nezapomínejte, že v pokojíčku bude dítě vyrůstat delší dobu. Jak dítě roste, rychle se mění jeho nároky na vzhled pokoje. Pokud se chcete vyhnout častému obměňování nábytku, volte proto nadčasový a jednoduchý design. Místo koupě postele ve tvaru formule či hradu pro princezny, investujte raději do postele kvalitní a jednoduché. Kreativitu svých dětí rozviňte třeba při výběru bláznivého povlečení a doplňků, které můžete kdykoli a jednoduše vyměnit.

2. Dejte přednost přírodním materiálům

Děti jsou oproti dospělým náchylnější na nemoci a různé alergické reakce. Určitě je proto vhodné vybrat nábytek z přírodních materiálů bez podílu chemických a syntetických látek. Ideální je zvolit nábytek z masivního dřeva, které je zdravotně nezávadné, odolné a snadno udržované. Zároveň také doporučujeme vymalovat pokoj ekologicky šetrnými nátěry.

 nabytek-maja-2

3. Rozdělte pokoj do funkčních zón

Při vybavování dětského pokoje pamatujte na jeho vymezení do několika zón. Pokoj by měl mít ideálně tři hlavní části – na hraní, spaní a učení. Z hlediska funkčnosti pak umístěte psací stůl co nejblíže oknu a tak, aby dítě sedělo zády ke stěně. Pozice zády do prostoru, případně zády ke dveřím, vyvolává v dítěti neklid a znemožňuje soustředění. 

4. Bezpečnost na prvním místě

Děti jsou vynalézavé, zvídavé a hlavně neposedné, proto i v dětském pokoji, který má být jejich útočištěm, na ně mohou čekat různé nástrahy. Dejte si pozor na ostré rohy a hrany nábytku. Volte kvalitně zpracovaný nábytek, aby se o něj děti nezranily. 

5. Dbejte na správnou výšku psacího stolu a židle

Při výběru židle k psacímu stolu není zcela důležité, aby židle byla ergonomická či zdravotní. Většina dětských židlí to ani neumožňuje z důvodu nízké hmotnosti dětí. Navíc nikdo po dětech nechce, aby na židli strávily 8 hodin denně. Důležité je, aby měl stůl i židle tu správnou výšku. Ta by se obecně měla pohybovat v rozmezí 70 až 75 cm. Dítě by na židli u stolu mělo sedět tak, že bude sedět na celé židli. Současně by mělo mít srovnaná záda a ploskami nohou se dotýkat země.

6. Nezapomeňte na kvalitní osvětlení

Na kvalitních žárovkách v dětském pokoji nešetřete. Platí to jak u malých dětí, tak i u školáků. Zamezíte tak, aby si děti během hraní či učení kazily oči. Světlo také pomůže s vymezením jednotlivých zón pokoje. Praktická je například lampička u postele, která pomáhá dítěti překonat strach ze tmy.

7. Nechte alespoň zčásti rozhodnout vaše děti

Při výběru nábytku do dětského pokoje je však nejdůležitější mít na paměti, že nábytek není pro vás, ale pro vaše děti. Nechte proto v první řadě, zejména u větších dětí, alespoň malou část při výběru na nich.