Zapomenutá města Česka – Solca – dnes Karviná Doly

Tušili jste, že i na našem území jsou zaniklá města, obce či místa, o jejichž existenci vědí už pouze pamětníci? Místa, která se ztrácejí v proudění času a jen málo kdo by si dokázal představit, že právě zde se žil život jako každý jiný. Ulicemi se procházeli místní obyvatelé, z honosných zámků se rozléhala hudba, z luk a polí byl slyšet dětský smích. Dnes bych Vás chtěla pozvat do dávno zapomenutého města. Periférie s názvem Solca, dnes Karviná Doly, z jejíž původní podoby se dochoval už jen kostelík, který se vlivem důlního poddolování naklání, tudíž je přirovnávám k šikmé věži v Pise. Kostel svatého Petra z Alkantary je jedinou vzpomínkou na skutečnost, že zde zhruba před 750 lety stálo město, které mělo více jak 20 000 obyvatel.

Vítejte v historické Karviné….

Místo s názvem Karviná Doly se nalézá v jihozápadní části obce Karvina 2. Na tomto území stála původně zaniklá obec Solca. Už samotný název obce napovídá, že Karviná se řadila od pradávna k výlučně zemědělským osadám. Z této skutečnosti pramení i samotný název obce. Lze ho totiž vyvodit od - karw – býk + koncovka - ina (označující místo k něčemu). V tomto případě tedy Karvinná -oblast určená k pasení krav.

Nejstarší historické písemnosti z roku 1268 se týkají převážně osady s názvem Solca, která byla známou díky těžbě soli. Je to vůbec nejstarší zmínka o území nynějšího města Karviné, proto město letos slaví 750 let svého trvání. Od poloviny 15. století jsou majiteli obce Kitlicové, kteří se brzy začali psát Karvinští z Karviny a asi v 90. letech 16. století spravují ves Larischové ze Lhoty. A právě s jejich jménem jsou spjaty další dějiny obce a její rozkvět až do r. 1945 - celých 350 let. Larischové byli vlastníky nejen této obce, ale i několika dalších vsí a statků v okolí a zastávali významná postavení a funkce nejen u těšínského dvora, ale i ve Vídni. Značný vliv na rozkvět obce měl rok 1730, kdy byl majetek Larischů prohlášen za svobodné a samostatné panství stavovské, čímž že se karvinské panství dostalo pod pravomoc knížecí, a Karvinná se stává velmi důležitým centrem celé oblasti.

Karviná jako metropole spojena s těžbou uhlí.

Pokyn k vůbec prvnímu dovolování uhlí v toto oblasti dal v roce 1776 Erdmann Florian Larisch. Dolování se však neujalo. Až od roku 1794 se doluje uhlí na území Karviné permanentně. Otevírají se další šachty a ráz města se mění. Do otevřených šachet přicházejí pracovní síly z blízkého i dalekého okolí. Zatímco mělo město počátkem 19. století 1000 obyvatel, má před první světovou válkou obyvatel 20 000. Z malé vesnice se tak Karviná stává městem s velkým významem, vlastní radnicí, náměstím i kostelem. Malý kostelík sv. Petra z Alkantary přestal počtu věřících stačit, tudíž byl vystavěn velký kostel sv. Jindřicha. Nechyběly školy, pivovar, hotel, hospody a obchody.

Ve 30. letech se vliv těžby uhlí začal značně podepisovat na vzhledu města. Terén následkem půdního poddolování začal prudce klesat. A praskající domy byly důsledkem toho, že se začalo uvažovat o sjednocení s okolními obcemi. V roce 1949 se díky sloučení Fryštátu, Darkova, Ráje a Starého Města stává město s názvem Karviná. V dobách komunistického režimu se těžký průmysl stává prioritou a zástavba staré Karviné je obětována těžbě uhlí. Obyvatelstvo se musí přesídlit na nová sídliště a území je navždy srovnáno se zemí. Mezi zdemolovanými objekty byl i jíž zmiňovaný nový kostel sv. Jindřicha a v neposlední řadě také i největší zámek těšínského Slezska - zámek Solca i s rodinnou hrobkou Larisch-Mönnichenů. Je však jen velmi málo pramenů o místě, kde se dříve přesně nacházelo Larisch-Mönnichen impérium. V této oblasti se dnes nachází pouze odkaliště Pilňok. Ze zámeckého areálu zbyly pouze sloupy, zadní brány a boční opory schodiště jako tichá vzpomínka na doby dávno minulé. Ale pokud dovolíte samotnému zámku Solca se budu věnovat příště.

Mějte krásný den :-).

Váš nábytek v kostce

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení