Náš temperament I

Lidé se vzájemně liší nejen tím jaký mají vzhled, tedy tím co rozlišujeme na první pohled. Ale obzvláště svým projevem, tím co z nich vyzařuje, což je obsah jejich duševního života jako je vnímání, přimyšlení, pamatování si, záliby apod. A samozřejmě i formou, tj. tím, jak odpovídají na odlišné impulsy. To vše způsobuje temperament.

Temperament, jinak řečeno také vzrušivost, popřípadě tendence k ní, se projevuje už i u novorozeňat, kupříkladu intenzitou pohybů a hloubkou prožívání. Jeho základ je biochemický a je velmi ovlivněn dědičností. Tímto pojmem se vlastně označuje souhrn vlastností vztahujících se k emocionálnímu reagování, které je typické pro určitého jedince. Úsilí změnit je nebývá úspěšné, výsledek obvykle rozladí a osobnosti uškodí. To ale neznamená, že vlastnosti a typy temperamentu nelze kultivovat a zušlechťovat. Převážná část temperamentů má své výhody i nevýhody, přednosti i úskalí. Velká míra spočívá na tom, jak jednotlivce s určitým temperamentem chápe jeho okolí a jak k němu přistupuje.

Klasické typy temperamentů vytvořil Hippokrates. Domníval se, že poměr čtyř tělesných tekutin určuje odezvu na okolí. Jednalo se o krev – sanguis; žluč – cholé; černá žluč – melan -cholé; sliz – phlegma. Tento výklad vylepšil Galénos, a poté pak Jung, Eynseck nebo Pavlov. Rozlišujeme tedy 4 typy temperamentů. Sangvinik – jeho citové vzrušení je nehluboké a pomíjivé, bez dlouhodobých důsledků. Cholerik – lehce se intenzivně vzruší, má tendence k výbušným citovým reakcím, které však netrvají dlouhý čas. Flegmatik – těžko se citově vzruší, má dispozice k citové vyrovnanosti, někdy přecházející v lhostejnost. Melancholik - se charakterizuje silnými, hlubokými pocity, laděnými ke smutku a sklíčenosti.

Temperament způsobuje i to, jakými barvami a stylem nábytku zařídíme náš domov. U nás v MASIVNÍCH POSTELÍCH vám s chutí poradíme a pomůžeme s volbou tak, aby uspokojila přesně vaše potřeby. Zvolit si můžete jak z odlišných druhů masivu, jako je dub, buk, borovice, smrk nebo bříza. Ale i z různých barevných variací, kterými jsme schopni na vaše požadavky dřevo ošetřit. A to vše samozřejmě při užití zdravotně nezávadných prostředků. U nás v MASIVNÍCH POSTELÍCH jsme tu zkrátka pro vás.

A později si povíme ještě něco o Jungově typologii a o tom, co způsobuje jakým temperamentem bude člověk obdařen...

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení